خانه / همبستگی / بین الملل / انتخابات ریاست جمهوری در کلمبیا و نگرانی درباره توافق با فارک و اوضاع اقتصادی

انتخابات ریاست جمهوری در کلمبیا و نگرانی درباره توافق با فارک و اوضاع اقتصادی

پایگاه خبری تحلیلی همبستگی ملی : 

در حالی مردم کلمبیا امروز (یکشنبه) پای صندوق‌های رای رفته‌اند تا رئیس‌جمهور جدید خود را انتخاب کنند که نگرانی‌هایی بابت به خطر افتادن توافق متزلزل صلح با چریک‌های فارک به وجود آمده است.

به گزارش همبستگی ملی  به نقل از خبرگزاری رویترز، این نخستین انتخابات از زمان دستیابی به توافق صلح امضا شده در سال ۲۰۱۶ میان دولت کلمبیا با چریک‌های نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به “فارک” است.

رای‌دهندگان قرار است جانشین خوآن مانوئل سانتوس، رئیس جمهور برنده جایزه صلح نوبل را انتخاب کنند.

ایوان دوکو، کاندیدای پیشروی جناح راست متعهد شده تا اصلاحاتی را در توافق صلح به وجود بیاورد و چریک‌های سابق را به خاطر جرایم ارتکابی به زندان بیندازد.

گوستاوو پترو، کاندیدای چپ‌گرا و دومین فرد که احتمال پیروزی وی در انتخابات می‌رود هم گفته است که وی سیاست اقتصادی کلمبیا را تغییر می‌دهد و جریان ثروت را از اغنیا به فقرا روان می‌کند.

سرجیو فاخاردو و جرمن وارگاس، از کاندیداهای دیگر انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا محسوب می‌شوند.

در صورتی که هیچ یک از کاندیداها نتوانند بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورند دور دوم انتخابات ۱۷ ژوئن برگزار می‌شود.

دوکو که حامی اقتصاد و تجارت است و از سوی آلوارو اوریبه، رئیس‌جمهوری تندروی سابق کلمبیا حمایت می‌شود قول داده است تا مالیات را کاهش دهد و از پروژه‌های معدنی و نفتی حمایت کند و علاوه بر اینها توافق صلح به دست آمده دولت سانتوس با فارک را تغییر داده و مجازات سخت‌تری را علیه چریک‌های سابق فارک اعمال کند.

انتخابات کلمبیا با مهاجرت جمع کثیری از مردم ونزوئلا همزمانی داشته است به طوری که دولت بوگوتا از جامعه بین‌الملل خواسته تا برای کمک‌رسانی به صدها هزار تن از مردم ونزوئلا که به دلیل کمبود موادغذایی و بحران فزاینده در بخش اقتصادی این کشور به سمت کلمبیا گسیل شده‌اند، اقداماتی انجام دهد.

گوستاوو پترو شانس دوم پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا و یک پوپولیست است که زمانی عضو گروه چریکی ام ۱۹ بود و از حامیان توافق صلح محسوب می‌شود اما برخی از سیاست‌های اقتصادی وی سرمایه‌گذاران را نگران کرده و باعث شده است تا رقبا وی را با هوگو چاوز، رئیس‌جمهور فقید ونزوئلا مقایسه کنند.

وی وعده داده که قدرت را از نخبگان سیاسی و اجتماعی پس بگیرد و دست به پیشرفت و ترقی در کشور بزند و به طور کامل اقتصاد کلمبیا را زیر و رو کند.

وعده‌های وی برای پایان دادن به تمرکز بر صنایع و متمرکز شدن بر انرژی بازگشت پذیر باعث نگرانی رهبران تجاری شده است چراکه زغال سنگ و نفت صادرات اصلی کلمبیا محسوب می‌شود.

احتمال عدم پیروزی پترو در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا وجود دارد اما با وجود اینها وی همچنان شانس برنده شدن را دارد.

نظرسنجی‌های اخیر همچنین نشان داده که پایان درگیری دولت کلمبیا با فارک باعث تغییر اولویت‌های رای دهندگان از مسائل امنیتی و تمرکز آنها بر نابرابری و فساد شده است.

احتمال عدم حضور رای دهندگان واجد شرایط امروز ریاست جمهوری بسیار بالاست به طوری که کمتر از نیمی از این رای دهندگان تمایل خود را برای حضور اعلام کرده‌اند.

درباره همبستگی ملی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

۵۷۵۳۷۲۸۱

گروه بین‌المللی بحران: عربستان، عراق را به میدان جنگ با ایران تبدیل نکند

پایگاه خبری تحلیلی همبستگی ملی :  گروه بین‌الملل بحران در گزارشی از ...